Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2005 > Stát pomůže družstvům, od ledna mohou ...

Stát pomůže družstvům, od ledna mohou získat podporu až sto tisíc eur

08.01.2009: Vláda ČR schválila zákon na podporu výstavby družstevních bytů ze zdrojů Státního fondu rozvoje bydlení. Díky tomu mohou družstva od 1. ledna 2006 získat podporu v hodnotě až sto tisíc eur.

Zákon o podpoře výstavby družstevních bytů ze Státního fondu rozvoje bydlení (dále jen SFRB) byl schválen v souladu principy Nařízení Komise Evropského společenství. Evropská unie se obávala narušení evropského trhu s bydlením a volné hospodářské soutěže. Z tohoto důvodu byla principem "de minimis" stanovena výše státního finančního příspěvku ve výši sto tisíc eur pro jedno bytové družstvo v období tří let. Tím je vyřešena slučitelnost s právem Evropských společenství a není nutné tento nový program podpory notifikovat u Evropské komise. Stanovený limit je platný do konce roku 2006.

"Oblast bydlení patří jednoznačně k prioritám současné vlády, která ho považuje za důležitou součást životní úrovně a celkové kvality života obyvatelstva. Zároveň si uvědomuje rizika, která mohou z neuspokojivé situace v bydlení vyplývat. Nový zákon lidem umožní, aby si mohli i za průměrné příjmy pořídit adekvátní bydlení," řekl ministr pro místní rozvoj, Radko Martínek.

Podle nového zákona si budou moci bytová družstva vzít na stavbu úvěry od finančních institucí a také úvěr od SFRB se zhruba tříprocentní úrokovou sazbou."Zákon počítá s tím, že zájemci o nový družstevní byt budou muset složit členský vklad ve výši alespoň 20 procent jeho ceny a dále se pak podílet na splácení úvěrů," dodal Martínek.

Radka Burketová

tisková mluvčí
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

upraveno dne: 14. 11 2005, Martin Opatrný