Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2005 > Sídliště by se měla regenerovat ze zdrojů EU

Sídliště by se měla regenerovat ze zdrojů EU

08.01.2009: Takový byl 2. prosince závěr společné schůzky ministrů zemí Visegrádské skupiny zodpovědných za regionální rozvoj. Ministra pro místní rozvoj ČR Radko Martínka na jednáních ve slovenské Silnici zastupoval náměstek Jiří Patočka.

Zástupci zemí Visegrádské čtyřky se jednoznačně shodli na společném postupu při obnově panelových sídlišť.

"Na jejich regeneraci budeme žádat finanční podporu z evropských fondů," uvedl po schůzce Jiří Patočka. Tuto iniciativu vítá i Slovenský ministr výstavby László Gyurovszky i přesto, že se domnívá, že regenerace panelového fondu je možná i bez zdrojů EU. Na obrovský rozsah investic potřebných k tomuto kroku však shodně poukazovali maďarský ministr bez portfeje István Kolber a polský ministr pro regionální rozvoj Gražyna Gesicka.

Ministři se také shodli na požadavku zahrnutí DPH do oprávněných nákladů při čerpání prostředků z evropských fondů. Klíčovou otázkou zůstává také tzv. pravidlo N+2 pro kohezní fond financující velké infrastrukturální projekty. Toto pravidlo v praxi představuje nutnost vyčerpání prostředků do konce druhého roku po roce, ve kterém byly peníze pro daný program vyčleněny. Účastníci se shodují na nevýhodnosti současné podoby tohoto pravidla pro země V4. Členské státy chtějí do budoucna tuto směrnici buď prodloužit a nebo v krajním případě zrušit.

V závěru jednání podepsali delegáti společnou Deklaraci, ve které vyjádřili odhodlání spolupracovat v rámci V4 na rozvoji regionů a vyjednat efektivní a jednoduchá pravidla pro čerpání evropských fondů po roce 2007.

Radka Burketová

tisková mluvčí
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

 

upraveno dne: 8. 12 2005, Martin Opatrný