Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2005 > Ministr se chce dožít stejně kvalitních ...

Ministr se chce dožít stejně kvalitních služeb jako Rakousku

08.01.2009: "Musíme vyčerpat maximum možných prostředků z unijních fondů. Po roce 2013 už žádné peníze nebudou," vyzval české hoteliéry ministr pro místní rozvoj Radko Martínek na třídenním výročním kongresu Národní federace hotelů a restaurací, který se konal o víkendu ve Špindlerově Mlýně. Ministr zde také podepsal smlouvu a předal Antonii Šaldové cenu Hoteliér roku 2005 v kategorii nezávislých hotelů.

Hlavním mottem třídenního kongresu bylo využití příležitostí, které nabízí členství České republiky v Evropské unii. Delegáti se shodli, že je třeba více vzájemně spolupracovat a motivovat zaměstnance v oboru gastronomie a hotelnictví k vyššímu odbornému růstu a spoluzodpovědnosti za dobrou pověst středisek.

"Za hranicemi máme silného konkurenta. Rád bych se dožil toho, abychom jednou nabízeli služby ve stejném rozsahu jako Rakousko," prohlásil ministr Martínek. Podle něj cestovní ruch v tuzemsku doplácí na nedostačující infrastrukturu, ale i malou propagaci jednotlivých středisek. Delegáti se shodli, že je potřeba propagovat Česko ve více zemích.

Česko dosud každoročně čerpá miliardové částky z unijních fondů na podporu projektů cestovního ruchu. Přesto mnohé oblasti stále nevyužily svůj potenciál a jsou cestovním ruchem prakticky nedotčeny. "Na počátku členství jsou výhodou poměrně nízké ceny. Ty se ale budou postupem času vyrovnávat EU, proto se musíme soustředit na rozvoj a zvyšování kvality služeb," prohlásil Radko Martínek. Podle něj je nutné se v následujícím období soustředit i na čerpání prostředků z evropských fondů. "Po roce 2013 už budeme čistými plátci. Do té doby musíme získat maximum možných prostředků," doplnil.

Podle šéfky Hortecu Marguerite Sequaris je významným mezníkem i zavedení eura. "Stejně jako je důležité pro celou Evropu, tak je důležité i pro jednotlivé země," uvedla.

"Národní federace hotelů a restaurací (NFHR) a Sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu Ho.Re.Ka, které jsou největšími asociacemi hotelů a restaurací v České republice, se příští rok na jaře spojí. Se záměrem souhlasili její delegáti," řekl prezident federace Pavel Hlinka. Cílem spojení je vznik jednotné a silné organizace, která bude vyjednávat se státními i regionálními orgány. Sloučením vznikne asociace, která bude zastupovat 30.000 zaměstnanců služeb. Sdružovat bude téměř 1000 firem, které dosahují ročně tržeb přes 26 miliard korun.

Pavel Hlinka a Radko Martínek podepsali ve Špindlerově Mlýně dohodu o vzájemné spolupráci mezi Ministerstvem pro místní rozvoj ČR a Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR. "Chtěli bychom s asociacemi spolupracovat na přípravě čerpání unijních finančních zdrojů na rozvoj turistického ruchu, nejen infrastruktury, ale například i na výchovu zaměstnanců," řekl ministr. "Chceme spolupracovat na koncepci cestovního ruchu, více diskutovat o přípravě zákonů a některých projektů," dodal Hlinka.

22. kongresu se zúčastnili například ředitel karlovarského Grandhotelu Pupp Roman Vacho, ředitel Lázní Luhačovice Josef Krůžela či prezidentka evropské hotelové federace Hortec Marguerite Sequaris.

Radka Burketová

tisková mluvčí
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR