Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2005 > Ministr Radko Martínek navštívil první ...

Ministr Radko Martínek navštívil první rozhledny a adoptoval žirafu

09.01.2009: V rámci projektu Podzim ve výškách navštívil ministr Radko Martínek v neděli 2. října první dvě rozhledny - Štramberskou trúbu v Moravskoslezském kraji a Svatý kopeček v kraji Olomouckém. V tento den se zároveň stal adoptivním rodičem žirafího samce Januse, který je, jak řekl, symbolem chodící rozhledny.

Součástí projektu na podporu domácího cestovního ruchu je komunikační kampaň, v jejíž první podzimní vlně je využit seriál vizuálů "Rozhlédněte se doma". Vizuálům dominuje motiv rozhledny a turisty s dalekohledem. Vybrané charakteristické rozhledny doplňují malebné scenérie z různých ročních období i míst celé ČR. Reklamní nosiče budou vybízet k návštěvě zajímavých domácích lokalit, ale současně propagovat portál www.kudyznudy.cz a doprovodné soutěže.

Jako první zavítal ministr pro místní rozvoj Radko Martínek na gotickou Štramberskou trúbu ve Štramberku nedaleko Nového Jičína. "Rozhledny a památky vůbec mám moc rád," prohlásil Martínek poté, co zdolal 159 schodů 35 metrů vysoké hradní věže. Společně s tamějším starostou Janem Sochorem a poslankyní Hanou Šedivou přivítal návštěvníky, kteří v rámci projektu Podzim ve výškách obdrželi od Martínka památeční razítka do soutěžních pasů. Ministrovu návštěvu ocenily především děti, které soutěžily o sladkosti a drobné ceny. "Chceme podporovat domácí cestovní ruch, protože Česká republika je krásná země a rozhodně má co nabídnout. Mnoho lidí jezdí často do zahraničí a naší zemi příliš neznají. A to je škoda," uvedl Martínek.

Druhou zastávkou na cestě za českými a moravskými rozhlednami byla rozhledna na Svatém kopečku u Olomouce. Ocelová, 32 metrů vysoká věž je součástí zdejší zoologické zahrady, kde ministra Martínka přivítal v kroji olomoucký primátor Martin Tesařík. Oba se shodli na důležitosti podpory domácího cestovního ruchu. Primátor Tesařík ocenil snahu ministerstva a projekt Podzim ve výškách. "Rozhodl jsem se pro adopci nějakého zvířete, a protože žirafa je symbolem jakési chodící rozhledny, vybral jsem si ji. I ony se mohou rozhlédnout po krásách naší země," řekl Radko Martínek poté, co se stal adoptivním rodičem mladého žirafího samce Januse.

Hlavní podzimní soutěží pro občany ČR je akce s názvem "Podzim ve výškách". Ta probíhá od 17. 9. 2005 do 30. 11. 2005. "Jejím cílem jsou návštěvy vybraných rozhleden, při nichž soutěžící - jako důkaz návštěvy - vždy zapíše do soutěžního průkazu pětimístný kód umístěný na rozhledně. Následně vyplní všechny předepsané identifikační údaje a nejpozději do konce listopadu odešle soutěžní průkaz v obálce označené "ROZHLEDNY" na předem avizovanou adresu. Hlavním médiem soutěže jsou internetové stránky www.kudyznudy.cz, na kterých mají zájemci k dispozici kompletní výčet všech tzv. soutěžních rozhleden a přesný popis modelu soutěže.

Radka Burketová

tisková mluvčí
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR