Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2005 > Ministr Martínek prosadil v Číně ...

Ministr Martínek prosadil v Číně zjednodušení vízového styku

08.01.2009: Zjednodušení vízového styku pro čínské občany se během návštěvy v Pekingu podařilo prosadit ministru pro místní rozvoj Radku Martínkovi. Čínským žadatelům o turistické vízum se tak značně usnadní procedura.

"Současná turistická výměna není důstojná a nenapomáhá ke zlepšení společenských a kulturních vztahů mezi oběma zeměmi. Víza pro Číňany nebudou zrušena, ale zjednodušení spočívá v tom, že čínský turista, který bude mít Schengenské vízum v pase by měl dostat automaticky, v podstatě na počkání, i vízum české. Teď na něj musel čekat, až to naše úřady v Praze schválí. Vízum tedy bude v každém případě potřebovat, pouze se proces urychlí," řekl ministr Martínek. Tyto kroky by měly napomoci především ke zlepšení turismu v obou republikách.

Představa Martínka je, aby toto opatření vstoupilo v platnost co nejdříve. Dalším vstřícným krokem byl návrh odsouhlasený ministrem vnitra Františkem Bublanem, vyslat na naše velvyslanectví do Pekingu imigračního důstojníka cizinecké policie, který by mohl některé záležitosti ohledně udělení víza čínským občanům řešit ve své pravomoci na místě.

Martínek se také během své cesty v Pekingu setkal se zástupci čínských cestovních kanceláří, které informoval o zřízení nové pobočky Czech Turismu v hlavním městě a nabídl jim možnou spolupráci. Otevřít bránu do Česka čínským turistům by také mělo zavedení dlouho diskutované linky Praha-Peking.

Radka Burketová

tisková mluvčí
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR