Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2005 > Ministerstvo pro místní rozvoj zřizuje ...

Ministerstvo pro místní rozvoj zřizuje spolu se Svazem zelenou linku pro starosty

09.01.2009: Zelenou linku pro starosty měst a obcí zaměřenou proti korupčnímu jednání zprovozní v těchto dnech Ministerstvo pro místní rozvoj ČR společně se Svazem měst a obcí ČR (SMO ČR). Linka má umožnit přímý a rychlý kontakt mezi pracovníky ministerstva a Svazu.

První nápad na zřízení protikorupční linky přednesl ministr pro místní rozvoj Radko Martínek na jednání IX. Sněmu SMO ČR ve Žďáru nad Sázavou. Ve čtvrtek 26. května 2005 byla poté podepsána smlouva o vzájemné spolupráci mezi Svazem a ministerstvem, ve které se již ustanovení o zelené lince objevilo. Svaz se ve smlouvě zavázal poskytovat ministerstvu informace o takovém jednání ve vztahu k výkonu činností MMR ČR.

"Zelená linka bude sloužit starostům a dalším obecním zastupitelům, kteří mají podezření na korupční jednání. V případě, že jim někdo přislíbí, že na ministerstvu dokáže zajistit dotace, mohou si na této lince pravdivost jeho slov prověřit. Na korupční chování ale po zelené lince rovněž může upozornit i některý ze státních či ministerských úředníků," řekl ministr pro místní rozvoj Radko Martínek.

Zelená linka s číslem 234 709 709 bude fyzicky fungovat při Svazu. Každý zde bude moci nahlásit, kde došlo k pokusu o ovlivnění a zkorumpování některého člověka ze samosprávních orgánů. Svaz následně předá oznámení ministerstvu pro místní rozvoj, které celou záležitost prošetří a učiní zápis o výsledku. V obou subjektech jsou vybrány konkrétní osoby, které spolu budou úzce spolupracovat a zajistí zpětnou vazbu.

"Věříme, že zřízení provozu zelené linky pomůže zamezit případným "nestandardním" způsobům získávání dotací z MMR ČR," řekl předseda Svazu Oldřich Vlasák.

Radka Burketová

tisková mluvčí
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

upraveno dne: 5. 10 2005, Martin Opatrný