Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2005 > Je třeba využít peněz evropské unie na ...

Je třeba využít peněz evropské unie na investice do lidských zdrojů

09.01.2009: Na projekty z fondů Evropské unie má Česká republika nyní schváleno 20,7 miliardy korun. Čerpání tak v podstatě odpovídá očekávanému harmonogramu, a to hlavně u peněz na investiční projekty. Problémy s čerpáním má ČR u neinvestičních programů, například na vzdělávání. Celkem může ČR v rozpočtovém období 2004 až 2006 čerpat zhruba 43 miliard korun.

"V příštím programovém období by mělo být podstatné čerpání peněz právě na vzdělávání. Je třeba využít peněz unie na investice do lidských zdrojů. Miliardy, které má již ČR schváleny, je třeba nyní prostavět a vyúčtovat. Velké objemy faktur k proplácení tak očekáváme na podzim po skončení stavební sezony," řekl ministr pro místní rozvoj, Radko Martínek.

Podle náměstkyně ministra pro místní rozvoj, Věry Jourové, se čerpání daří například u velkých projektů v cestovním ruchu, u velkých průmyslových firem nebo v infrastruktuře. Na druhé straně ale zůstávají nevyčerpané peníze například na projekty energetických úspor, síťování firem v průmyslu a na vzdělávání a sociální programy. Z největšího evropského fondu soudržnosti, kde může ČR čerpat celkem až 27 miliard korun na velké infrastrukturní projekty v oblasti životního prostředí a dopravy, již Brusel schválil koncem roku prvních 14 miliard na konkrétní akce. "Máme tak pod střechou přes polovinu peněz. Na zbývajících 13 miliard dokonce s přesahem o dvě miliardy korun už Česko poslalo do Bruselu další dvě várky projektů. Fond soudržnosti tak pravděpodobně splní očekávání a Česko využije veškeré přidělené prostředky," řekla Jourová.

ČR má z EU k dispozici 14 miliard korun ve SROPu, k nimž do výše 19 miliard doplňuje peníze stát a žadatelé. Ke 14. září jsou schváleny projekty s dotací ve výši asi 8,9 miliardy korun, to znamená, že 43 % rozpočtu programu je již rozděleno. Pomalejší čerpání je v programu pro Prahu u investičních projektů. K dispozici z EU jsou zhruba dvě miliardy korun, další dvě miliardy dodá státní rozpočet, Praha a městské části. "V úspěšných projektech je však zatím schváleno jen asi 440 milionů korun. Očekáváme, že Praha a její městské části předloží na podzim řadu velkých projektů, které by měly čerpat značnou část přidělených peněz," řekla náměstkyně ministra. Pro příští programové období unie, tedy na roky 2007 až 2013, kdy by Česko mohlo čerpat až 130 miliard korun, se nyní dokončují operační programy.

Radka Burketová

tisková mluvčí
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

upraveno dne: 16. 09 2005, Martin Opatrný