Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2005 > Finanční perspektivu Evropské unie je ...

Finanční perspektivu Evropské unie je třeba schválit do konce roku

08.01.2009: "Finanční perspektivu Evropské unie na období 2007 až 2013 je třeba projednat a schválit ještě do konce roku", řekl po jednání s evropskou komisařkou pro regionální rozvoj Danutou Hübner premiér Jiří Paroubek. Jinak hrozí odklad čerpání prostředků a zkrácení období pro realizaci projektů. Podle současných předpokladů by z unie ročně mohlo do republiky plynout až sto miliard korun.

Komisařka, která přijela na pozvání ministra pro místní rozvoj, Radko Martínka, uvedla, že by oddálení přijetí finančního rámce mělo pro regionální politiku nových členských zemí dramatické následky. "Česko si vede výborně při přípravě a výběru projektů financovaných z fondů Unie, mělo by však přidat v závěrečných fázích, kdy jde o čerpání peněz z Bruselu.

Ve skluzu je navíc nejen přijetí rozpočtu EU, ale tím pádem i příprava programů, která si vyžádá většinou rok a půl," uvedla. Podle premiéra by České republice mohl na přípravu postačit rok. Půl roku už by byl však podle něho krátký čas.

Rozpočet EU pro období 2007 až 2013 se zatím nepodařilo stanovit. V červnu jednání za lucemburského předsednictví ztroskotala hlavně proto, že se Britové nechtěli vzdát slevy
(takzvaného rabatu), kterou mají od 80. let. Hlavní prioritou jsou pro Českou republiku výdaje na politiku hospodářské a sociální soudržnosti a na podporu rozvoje venkova. Podle posledního návrhu lucemburského předsednictví mělo Česko získat v oblasti politiky soudržnosti prostředky ve výši 3,62 procenta HDP ročně. To je více než 3,3 miliardy eur, tedy zhruba 100 miliard korun.

Danuta Hübner jednala s Radko Martínkem o stávajícím čerpání finančních prostředků z EU i o přípravě na další období. Setkala se i s více než 200 starosty, kteří se účastnili semináře organizovaného ministerstvem k čerpání peněz z EU. Vyslechnout názory starostů týkající se strukturálních fondů označila za užitečnou zkušenost.

Radka Burketová

tisková mluvčí
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR