Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2005 > Češi stále více cestují po své vlasti

Češi stále více cestují po své vlasti

08.01.2009: (CzechTourism) - Česká republika se mezi Čechy stává stále oblíbenějším místem pro trávení volných chvil a dovolených. V prvním pololetí roku 2005 Češi uskutečnili celkem 1 922 tis. delších cest v ČR za účelem návštěv příbuzných a známých, rekreace a sportu, zdravotních pobytů, poznávacích cest, pobytů na vlastní chatě či chalupě a kulturních a sportovních akcí. Jde o 19,7% růst oproti první půli roku 2004. Nejčastěji byly navštěvovány kraj Královéhradecký, Liberecký a Jihočeský. Celkové výdaje na cestování doma tvořily 6 mld. Kč.

"Jsem potěšen, že se povědomí o výhodách tuzemského cestovního ruchu zvyšuje. Znamená to, že investice do projektu na podporu domácího cestovního ruchu je tou správnou a přinese ovoce. Naše země má co nabídnout," řekl ministr pro místní rozvoj, Radko Martínek.

Češi uskutečnili v prvním pololetí 2005 celkem 3 386 tis. pěti a vícedenních dovolenkových cest, z toho více než polovinu, 1 922 tis., po České republice. Průměrný počet přenocování na 1 delší cestu byl 7,2 noci, z toho 6,5 noci doma a 8,1 v zahraničí. Průměrné výdaje na jednu cestu dosáhly 7 288 Kč, z toho 3 127 Kč v České republice a 12 749 Kč v zahraničí. Celkové výdaje pak v tuzemsku tvořily 6 mld. Kč a v zahraničí 18,7 mld. Kč. Oproti první půli roku 2004 se celkové výdaje Čechů v ČR zvýšily o 17 % a v zahraničí o 21 %.

Čeští turisté si v rámci delších cest oblíbili především kraj Královéhradecký, kde jich uskutečnili 299,3 tis., Liberecký kraj (226,4 tis. cest) a kraj Jihočeský (206,3 tis. cest). Nejvyšší nárůst, téměř 205%, zaznamenal oproti stejnému období 2004 kraj Zlínský, 145% kraj Pardubický a 125% kraj Vysočina.

"Magnetem pro Čechy jsou v Královéhradeckém a Libereckém kraji pobyty v horách a aktivní turistika a v Jihočeském kraji pak malebné prostředí typické charakteristickou vesnickou architekturou, která láká k procházkám či cykloturistice," říká Petr Kratochvíl, ředitel odboru regionálního agentury CzechTourism.

Češi při svých cestách v tuzemsku upřednostňují jízdu automobilem, méně pak autobusem. V rámci cestování po České republice utrácejí nejvíce za stravování a ubytování. Pobyty si většinou organizují individuálně a ubytovávají se u příbuzných a známých a v hotelech a podobných zařízeních. "Jsem velice rád, že Češi objevili a stále objevují nová a nová místa naší země, která stojí za zhlédnutí. K tomuto přispívá také agentura CzechTourism, která se kromě propagace ČR v zahraničí orientuje na domácí cestovní ruch. Zmiňme např. projekty Turisté vítáni, 103 premiér v ČR, či tzv. katalog "Kudy z Nudy", říká její ředitel Rostislav Vondruška.

Slovensko, Itálie, Rakousko, Chorvatsko a Německo se za 1. pololetí 2005 staly nejoblíbenějšími zahraničními destinacemi Čechů. Zahraniční cesty si organizovali nejčastěji individuálně nebo formou zájezdu s cestovní kanceláří. Hlavním účelem pobytu byly ve více než polovině případů rekreace a sport a následně poznávací cesty. Při těchto cestách se čeští turisté dopravují především letadlem (401,7 tis. cest), méně pak autem (548,4 tis.cest) a autobusem (373,8 tis. cest). Nejvyhledávanějším druhem ubytování byly hotely a jim podobná zařízení.

Více informací:

Karin Šeligová, tisková tajemnice, tel.: 221 580 610, cermakova@czechtourism.cz

Radka Burketová

tisková mluvčí
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

upraveno dne: 8. 11 2005, Martin Opatrný