Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2004 > Zákon o podpoře výstavby družstevních ...

Zákon o podpoře výstavby družstevních bytů prošel do druhého čtení

06.01.2009: Na dnešním 38. zasedání Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky propustili poslanci do druhého čtení zákon o podpoře výstavby družstevních bytů. "Tato forma bytové výstavby je přitažlivá především pro rodiny se středními příjmy, které se mohou na pořízení svého bydlení finančně podílet," uvedl ministr Jiří Paroubek, předkladatel návrhu.
Návrh předpokládá, že zájemce o družstevní byt složí hotově dvacet procent z ceny bytu a stát nevratně přispěje 100 tisíci Kč. Dalších až 700 tisíc si družstvo bude moci vzít jako úvěr s tříprocentní úrokovou sazbou, splatný do 20 let. Úvěr nájemce splatí formou nájemného, takže včetně služeb bude měsíčně splácet okolo šesti tisíc Kč.

Podle očekávání se proti návrhu ostře postavili poslanci ODS. Nejprve navrhli zamítnutí, poté vrácení návrhu předkladateli k dopracování a nakonec alespoň přerušení projednávání do 1.3.2005. Všechny tyto návrhy sněmovna výraznou většinou zamítla. Pak už ODS rezignovala a při posledním hlasování zvedlo pro zákon ruku 170 ze 183 přítomných poslanců. Poslanci tak přikázali návrh k projednání výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí.

František Tlapák
mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj