Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2004 > Žádosti o půjčky na bydlení mladých

Žádosti o půjčky na bydlení mladých

06.01.2009: Ministr Jiří Paroubek dnes předal sdělovacím prostředkům vzor žádosti. Formulář je od dnešního dne k dispozici v elektronické podobě na internetových stránkách Státního fondu rozvoje bydlení www.sfrb.cz a Ministerstva pro místní rozvoj.

Vládní nařízení, na základě kterého bude Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) poskytovat půjčky na bydlení mladých, dnes podepsal předseda vlády Stanislav Gross. Nařízení vstoupí v platnost po zveřejnění ve Sbírce zákonů, což se stane patrně koncem příštího týdne. Jelikož se množí dotazy na termíny podávání žádostí a podmínky poskytování těchto půjček, rádi bychom ještě jednou shrnuli základní parametry a upřesnili časový harmonogram.

Vzor žádosti dnes předal ministr Jiří Paroubek sdělovacím prostředkům. Formulář je od dnešního dne k dispozici v elektronické podobě na internetových stránkách Státního fondu rozvoje bydlení www.sfrb.cz     a Ministerstva pro místní rozvoj. V tištěné podobě si jej lze vyzvednout v Informačním středisku MMR (Salvátorská 6, Praha 1), v pobočkách Státního fondu rozvoje bydlení - v Praze 1, Dlouhá 13 a v Olomouci na Dolním nám. 9, a v příštím týdnu také na pobočkách hypotečních bank a stavebních spořitelen.

Základní parametry pro poskytnutí půjčky jsou následující:

 • jsou určeny k pořízení bydlení (ne na rekonstrukce!): - výstavba či koupě bytu
  - výstavba či koupě rodinného domu
  - úhrada za převod práv k družstevnímu bytu;
 • žadatel nesmí v roce podání žádosti překročit věk 36 let
  (u žadatelů žijících v manželství stačí, aby podmínku věku splnil alespoň jeden);
 • výše půjčky až 300 tisíc Kč;
 • byt nebo dům musí sloužit k bydlení žadatele
  (půjčku nelze poskytnou vlastníkům bytu nebo rodinného domu);
 • splatnost půjčky je 20 let;
 • úrok 2 % p.a.;
 • možnost odkladu splátek jistiny až o 10 let;
 • za každé dítě narozené po schválení žádosti o půjčku lze snížit nesplacenou část jistiny o 30 tisíc Kč:
 • u výstavby okamžitě
 • u koupě či převodu práv po schválení novely zákona o Státním fondu rozvoje bydlení - přibližně v únoru 2005;
 • o půjčku mohou žádat:

  a) manželé (i bezdětní)
  b) samostatně žijící osoby pečující alespoň o jedno nezletilé dítě.

Žádosti o úvěr včetně povinných příloh, uvedených na formuláři, mohou žadatelé začít podávat až po zveřejnění ve Sbírce zákonů. Žádosti přijímá Státní fond rozvoje bydlení. Je možno je zasílat doporučeně poštou, anebo osobně podávat v obou pobočkách SFRB v Praze a Olomouci.

František Tlapák
mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj


Podrobné informace včetně Formuláře a Nařízení vlády jsou ve článku Půjčky na bydlení mladých na webových stránkách MMR.