Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2004 > Stav projektu - Novomanželské půjčky

Stav projektu - Novomanželské půjčky

07.01.2009: Na řešení se velmi intenzívně pracuje se snahou zajistit poskytování podpory co nejdříve, prakticky už v průběhu listopadu letošního roku.

Varianta, kterou zpracovává Státní fond rozvoje bydlení, počítá s tím, že by šlo o nízkoúročený úvěr do výše 300 000 Kč s relativně dlouhou dobou splatnosti až do doby 20 let.

Úvěr by poskytoval přímo Státní fond rozvoje bydlení, žádosti by se podávaly přímo na jeho adresách.

Z prostředků úvěru by bylo možné hradit náklady na výstavbu bytu nebo rodinného domu, náklady na koupi nového bytu nebo nového rodinného domku, popř. náklady na převod členských práv k družstevnímu bytu v bytovém družstvu, v tomto posledním případě bez ohledu na stáří bytu.

Úvěr počítá s tím, že bude poskytován mladým manželům do 35 let věku nebo i mladým lidem, kteří nežijí v manželství.

Úvěr může sloužit k doplnění vlastních finančních zdrojů nebo jako doplňkový nástroj složeného financování vedle úvěru hypoteční banky nebo stavební spořitelny a může tak nahradit nedostatek "startovního kapitálu" těm, kteří by z tohoto důvodu nezískali u banky hypoteční úvěr.

Pracovní verze zvažuje i další zvýhodnění těch, kterým se v době splácení úvěru narodí dítě.

Cílem je zpřístupnit pořízení vlastního bydlení mladým domácnostem.

František Tlapák
ředitel OVK a tiskový mluvčí MMR