Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2004 > Soutěž o Vesnici roku vstupuje do ...

Soutěž o Vesnici roku vstupuje do druhého desetiletí

06.01.2009: V rámci dnešního Dne malých obcí byla vyhlášena soutěž o Vesnici roku 2005. Soutěž vstupuje do 11. ročníku. Jejími společnými pořadateli jsou Ministerstvo pro místní rozvoj, Svaz měst a obcí a Spolek pro obnovu venkova. Cílem soutěže je propagovat obnovu venkova a povzbudit jeho obyvatele k aktivní účasti na rozvoji svého domova.

Soutěž je otevřena pro všechny obce, které mají zpracován vlastní program obnovy vesnice. Proběhne v okresním, krajském a celostátním kole, ve kterém soutěží krajští vítězové. Krajské komise mohou samostatně ocenit společenský život v obci, činnost mládeže a péči o zeleň a životní prostředí. Kromě toho mohou udělit diplomy za vzorné vedení obecní knihovny, za úroveň obecní kroniky, za rozvíjení lidových tradic a za kvalitní květinovou výzdobu v obci.

V předcházejících letech se soutěže každoročně zúčastnilo několik set obcí. "Účast v soutěži znamenala pro všechny obce aktivnější zapojení obyvatel do zkvalitnění svého domova. Někde se rozšířily podnikatelské aktivity, jinde obohatil kulturní a společenský život, vznikly divadelní, hudební či folklorní soubory. Soutěž je tak pro zúčastněné vesnice inspirací pro uplatnění vlastních programů obnovy,"zhodnotil vyhlášení soutěže o Vesnici roku 2005 ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek.

Veronika Skořepová
tisková mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj

upraveno dne: 10. 03 2005, Jana Soukalova