Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2004 > Návrh novomanželských půjček jde do vlády

Návrh novomanželských půjček jde do vlády

07.01.2009: Představa ministra pro místní rozvoj Jiřího Paroubka o půjčkách na bydlení pro mladé lidi jde na projednání do vlády. Oproti dosud prezentovaným parametrům došlo po krátkém připomínkovém řízení k několika úpravám. Základní parametry ale zůstávají stejné.

Odstartování projektu "novomanželských půjček", jak byly dosud nazývány, má umožnit nové nařízení vlády upravující činnost Státního fondu rozvoje bydlení. To znamená, že v případě vládní shody může začít první etapa vyplácení půjček už v lednu 2005.

Důležitá úprava se týká částečného omezení okruhu žadatelů. "Na tzv. ´půjčku pro bydlení mladých´ budou mít podle našeho návrhu MMR nárok buď mladí manželé, samoživitelky a samoživitelé nebo nesezdané páry, pokud mají dítě," komentuje ministr Jiří Paroubek asi nejdůležitější změnu. Další kritéria půjček zůstávají stejná - max. 300 tisíc Kč, věk alespoň jednoho žadatele do 36 let, úrok 2 procenta, splatnost do 20 let, odpočet na jedno dítě 10 tisíc Kč, nejvýše však 30 tisíc korun.

V první etapě bude půjčky poskytovat Státní fond rozvoje bydlení, po vyčerpání 1,5 miliardy Kč osloví ministerstvo banky. Podle stanoviska Státní úřadu pro hospodářskou soutěž, které si MMR nechalo vypracovat začátkem září, nesmí být výběr bank omezen. Podmínkou půjčky je její využití pro účely bydlení. Ministerstvo nově zvažuje rovněž zavedení půjček na spotřební účely pro ty mladé lidi, kteří se spokojí s nájemním bydlením a nepočítají s koupí vlastního bytu či družstevního podílu.

František Tlapák
mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj