Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2004 > Ministr Paroubek pokřtil knihu Valtra ...

Ministr Paroubek pokřtil knihu Valtra Komárka

06.01.2009: V podvečer 29. listopadu představil Valtr Komárek svou novou knihu - Kronika zoufalství a naděje - v Národním domě na Vinohradech. Knihu společně pokřtili ministr Jiří Paroubek a ministr kultury Pavel Dostál, který pro své přátelství k autorovi a lásku ke knihám přišel i přes to, že se léčí z těžké nemoci.
Prostorný sál restaurace U Pešků byl až kriticky přeplněn.V neformální besedě, kterou uváděl Martin Dejdar, autor vysvětlil obsah a smysl své knihy:


"Šlo mi o zachycení historie dvacátého století, které patří mezi ta nejpodivuhodnější. Přitom, pokud jde o druhou a zejména poslední třetinu, pohyboval jsem se, byť mezi mnohými, přece jen na "hrotu útočné vlny". Tehdy jsem měl příležitost být přímým účastníkem závažných i velkých politických her a zažil jsem, že některé klíčové události proběhly zcela jinak než jsou interpretovány. Právě vzhledem ke dramatičnosti tohoto dějinného období jsem raději volil formu historického románu, než eseje či paměti. Přitom o to, aby tento román byl čtivý a prosycený vnitřním napětím, se vlastně za mne postaral ten strhující proud vlastních dějin dvacátého století."


Prezentace knihy bude pokračovat řadou autogramiád. První proběhne 6. prosince v 17:00 v literární kavárně Academia na Václavském náměstí v Praze, další 8. prosince v Domu knihy Kanzelsberger taktéž na Václavském náměstí. Den poté autor dopoledne představí své dílo v Pražské obci židovské a večer v kostele sv. Jana křtitele na Kampě. Autogramiády budou probíhat i v dalších městech republiky. Valtr Komárek na románu pracoval zhruba deset let a jak zdůrazňuje, měl štěstí, že knihu ilustroval jeho přítel, oblíbený český malíř Vladimír Komárek. Bohužel byly to poslední ilustrace v jeho životě.

František Tlapák
mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj