Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2004 > Ministr Němec zřejmě dostal zkreslené ...

Ministr Němec zřejmě dostal zkreslené informace

07.01.2009: Reakce ministra spravedlnosti Pavla Němce v médiích, především v Denících Bohemia, vycházejí ze zcela nesprávných základů. Ve stručnosti je proto uvádíme na pravou míru

"Tak především - návrh MMR nepočítá a nikdy nepočítal s tím, že by chystané půjčky pro bydlení mladých, kterým jsme pracovně říkali ´novomanželské půjčky´, měly sloužit i na vybavení domácnosti," odmítá kritiku ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek. Půjčky na bydlení mladých ve výši 300 tisíc korun jsou určeny výhradně na koupi bytu či domu, výstavbu bytu či domu, případně na odkoupení členského podílu v bytovém družstvu. "Stejné parametry jsou i v návrhu, který pan ministr Němec dostal v rámci připomínkového řízení k posouzení," doplňuje Paroubek.

Zřejmě z nedostatku přesných informací komentuje ministr Němec naráz dva různé nástroje podpory bydlení, o kterých MMR uvažuje. Půjčky na bydlení mladých (které už v těchto dnech posuzuje vláda) a návrh podpory komerčních úvěrů ve výši 50. tis. Kč na vybavení domácnosti, který bude předložen do projednání v průběhu I. pololetí 2005.
O tomto návrhu mluvil ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek minulý týden na svém briefingu. "Naše myšlenka je taková - z prostředků Státního fondu rozvoj bydlení podporovat zhruba dvěma procenty úroky z běžných komerčních úvěrů poskytovaných bankami na vybavení domácnosti," říká Paroubek.

Z různých stran se také stále opakují kritiky, že stát na takto štědrou podporu bydlení nemá peníze, že dokonce ani návrh půjček na bydlení mladých není finančně zajištěný. "Ti kritici ale zapomínají na to, že jde o půjčky, tedy že lidé tyto peníze státu vrátí. Nehledě na to, že jejich vlastní finanční spoluúčast na pořízení bydlení s pomocí těchto půjček je také vysoká," říká ministr Paroubek, a dodává: "Financování půjček pro mladé v roce 2005 je zajištěno, částku 1,5 miliardy korun má Státní fond rozvoje bydlení připravenou. Ono je dokonce zajištěno již 300 mil. Kč ještě v tomto roce."


František Tlapák
mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj