Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2004 > Ministerstvo pro místní rozvoj propaguje ...

Ministerstvo pro místní rozvoj propaguje pořádání kongresů v ČR

07.01.2009: Začátkem října byla Česká republika prezentována na prestižním mezinárodním zasedání Americké asociace cestovních kanceláří (ASTA), která je největší a nejvlivnější světovou organizací v oblasti cestovního ruchu na světě.

Ministerstvo pro místní rozvoj totiž považuje cestovní ruch za jedno z nejperspektivnějších odvětví české ekonomiky s pozitivními dopady na regionální rozvoj. "Proto také hledáme stále nové možnosti, jak prezentovat Českou republiku v zahraničí jako atraktivní zemi s přírodními a historickými památkami s vysokou kulturou obyvatel i služeb," popisuje aktivity svého úřadu ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek.

Jednou z posledních příležitostí k prezentaci a představení České republiky na prestižním mezinárodním fóru bylo začátkem října výroční zasedání Americké asociace cestovních kanceláří (ASTA), která je největší a nejvlivnější světovou organizací v oblasti cestovního ruchu na světě.

ASTA sdružuje více než 20 tisíc členů ze 140 zemí. Pořadatelství jejího výročního zasedání je velmi prestižní záležitostí - letos měl čest pořadatele Hongkong. Zástupci Ministerstva pro místní rozvoj při této příležitosti podepsali s členy Správní rady ASTA smlouvu o vytvoření protokolu o konání prvního ročníku akce s názvem International Invitational Meeting (ASTA II). Ta se bude konat v Praze v roce 2006. Česká republika a její hlavní město Praha dostaly u Správní rady přednost například před Marokem, Maďarskem nebo Brazílií.

Předpokládáme, že ASTA International Invitational Meeting přiláká do České republiky více než 1500 amerických touroperátorů. "Předností Prahy jako hostitelského města je dokonalý prostor pro vzdělání a současně poznání destinace s nabídkou turistických atraktivit ve městě i v okolních regionech," hodnotí českou metropoli prezident asociace Richard M. Copland. A ministr Paroubek hrdě dodává: "Praha byla v tomto ohledu označena za město patřící ke světové elitě."

Ministerstvo pro místní rozvoj hodlá propagovat Českou republiku mimo jiné jako unikátní kongresovou a incentivní destinaci. Kongresová turistika totiž patří mezi nejodolnější odvětví cestovního ruchu, protože téměř nepodléhá ekonomickým tlakům či změnám devizových kurzů a je generátorem zisků. Vytváří desítky pracovních příležitostí a doprovodné akce, které s kongresovou turistikou souvisejí, dosahují až dvojnásobku objemu obratu běžného v sektoru obchodního turismu.

Ve finančním vyjádření tvoří kongresová turistika přibližně 8% z příjezdového cestovního ruchu, což je v přepočtu 10-12 miliard korun. "A očekáváme další nárůst," říká ministr Paroubek, a dodává: "Například v roce 2004 by měly být příjmy vyšší přibližně o10-12%." Kongresová turistika přináší i potlačení sezónnosti a umožňuje lepší vytížení ubytovacích a stravovacích kapacit. "V neposlední řadě je důležitým faktorem při pořádání mezinárodních kongresových akcí možnost prezentace a propagace zájmů státu či měst, což umocňuje státní prestiž," říká ministr Paroubek. Rozvoj cestovního ruchu a kongresové turistiky proto má a bude mít současné vedení Ministerstva pro místní rozvoj stále na paměti.

František Tlapák
mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj

Složka multimedií