Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2004 > Aktuální stav v oblasti bytové politiky

Aktuální stav v oblasti bytové politiky

07.01.2009: Do Poslanecké sněmovny byl předán vládní návrh zákona o podpoře družstevní výstavby. Současně byly zahájeny práce na vytváření podmínek pro jeho realizaci jakmile nabyde zákon účinnosti.

Související témata

podmínky pro jeho realizaci


Do Poslanecké sněmovny byl předán vládní návrh zákona o podpoře družstevní výstavby. Jeho projednávání bude předcházet seminář, který chceme připravit ve spolupráci s podvýborem pro bytovou politiku. Současně jsme zahájili práce na metodických pomůckách, vzorech úkonů se zákonem spojených a textu nařízení vlády, s nímž návrh zákona počítá. Chceme tak ihned po účinnosti zákona vytvořit podmínky pro jeho realizaci.

Na den 15. 11. 2004 svolává ministr Jiří Paroubek druhé zasedání bytové tripartity, na němž předloží návrh zásad nového zákona o vlastnictví bytů, informaci o stavu prací na realizačním plánu ministerstva.

Očekáváme informaci pracovní skupiny pro přípravu zákona o nájemném, kde se zavázali SON a Občanské sdružení majitelů domů, že připraví společný návrh, či označí shodná očekávání a názorové rozdíly.

Pokračují práce na neziskových bytových společnostech, tedy nástroji pro podporu obcí v oblasti výstavby levných sociálních bytů.

Probíhá legislativní proces půjček pro mladé občany. V příštím týdnu končí připomínkové řízení.

Dokončují se práce na koncepci bytové politiky, kde ministerstvo navrhuje, aby byl tento materiál předložen vládě ke schválení a poté k projednání Parlamentu. Pokud by se tak stalo, jedná se o velmi významnou věc. Po projednání ve vládě, pokud vláda ministrovi vyhoví, se stane koncepce bytové politiky oficiálním a závazným dokumentem, který lze měnit jen usnesením vlády. "Chceme tak povýšit význam bytové politiky na závazný dokument, neboť jsme přesvědčeni, že jde o jednu ze základních potřeb každého občana," říká Jiří Paroubek, ministr pro místní rozvoj.

Koncepce bude zpracována na deset let a na jejím konci by měla být standardní evropská bytová politika včetně funkčního právního rámce v právu soukromém i veřejném. "Vyplývá z toho, že počítáme se zcela novou úpravou práva občanského, obchodního, rutinní a kvalitní funkcí bytového trhu a všech potřebných nástrojů. Pokusíme se též mimo tripartitu založit jakousi konsensuální bytovou komisi složenou se zástupců všech parlamentních politických stran," říká Jiří Paroubek, ministr pro místní rozvoj a pokračuje: ."Jsem přesvědčen, že politika bydlení je vážná a významná záležitost, a tak bychom rádi docílili stavu, kdy většina předložených návrhů a opatření bude mít podporu v celém politickém spektru.


František Tlapák
mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj