Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > MMR v médiích > Ochranu klientů cestovek má zvýšit ...

Ochranu klientů cestovek má zvýšit garanční fond

01.02.2018: Deník Právo a článek o novele zákona o podnikání.
Sněmovní výbor pro veřejnou správu včera podpořil vládní návrh novely zákona o podnikání v cestovním ruchu. Ta má sjednotit pravidla pro zájezdy a zvýšit ochranu klientů v případě úpadku cestovky. Zřízen k tomu bude nový garanční fond, výhrady však jsou k navrhované výši příspěvků do něj. Vládní návrh předpokládá odvody do fondu ve výši až 0,25 procenta z ročních tržeb cestovních kanceláří. Sněmovní výbor doporučuje, aby se maximální hranice snížila na 0,1 procenta. S tímto snížením vyslovila souhlas ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO), jejíž resort bude každoročně koeficient stanovovat. „Až bude ve fondu 50 miliónů korun, odvod bude nulový,“ ujistila Dostálová.

Naplnění fondu předpokládá zhruba do dvou let. Zřízení fondu reaguje na požadavek EU na plnou úhradu plateb klientům při úpadku cestovní kanceláře. Ty sice musejí být pojištěny, zákon ale připouští limit. „Pravděpodobnost podpojištění je sice nízká, ale stále existuje. Fond bude představovat dozajišťovací mechanismus,“ vysvětluje ministryně. Cestovní kanceláře vnímají vznik garančního fondu jako kompromis, byť soudí, že nynější legislativa ohledně ochrany spotřebitele je dostatečná. Podle ředitele České asociace pojišťoven Jana Matouška to pro cestovky nebude znamenat velkou zátěž. U zájezdu za 15 000 Kč bude odvod zřejmě činit nanejvýš 15 Kč.