Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Ministryně slíbila peníze na cestovní ruch

Ministryně slíbila peníze na cestovní ruch

14.11.2015: Mladá fronta DNES se v sobotním regionálním vydání věnovala podpoře cestovního ruchu.
Ačkoli cestovní ruch nebude patřit mezi podporované oblasti v nadcházejícím dotačním období, peníze na něj budou. Při své včerejší návštěvě Karlovarska to oznámila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Zatímco v předchozích letech na něj mělo ministerstvo vyčleněných 50 milionů korun, pro příští rok to bude 350 milionů.

„Snažím se sanovat to, co jsme mohli chtít po Evropské unii, jenomže to z evropských prostředků nejde,“ uvedla ministryně. Společně se svými kolegy už přemýšlela nad tím, jak balík peněz rozdělit. Jednak chce pokračovat s programem nazvaným Cestování dostupné všem, přes který tečou peníze například na budování odpočívadel nebo do turistického značení, a pak chce významnou část investovat do rozvoje destinačního managementu. „Do těchto institucí, spolků budeme investovat značný obnos peněz, protože se domnívám, že destinační management tu byl v minulých letech dost opomenut,“ řekla Karla Šlechtová.

Karlovarský kraj přitom už půl roku připravuje založení takzvané destinační agentury. Vzniknout by měla 1.1. 2016. Jenomže peněz z ministerstva se příští rok nedočká, neboť budou určené jen pro ty, které již existují.
„Agentura bude sdružením všech turisticky významných míst, obcí a měst v kraji a společně budou tvořit marketingové kampaně. Jejich úkolem bude například podpora nových leteckých linek,“ uvedl hejtmanův náměstek Jakub Pánik.
Podle něj by kromě této krajské agentury měla smysl ještě jedna, a to Krušnohorská, zahrnující území Karlovarského i Ústeckého kraje.

„Naše podpora na rok 2016 se sice karlovarské destinační agentury týkat nebude, jsem ale ráda, že se kraj rozhodl ji založit,“ uvedla ministryně. Z 350 milionů by si podle ní měla své ukrojit také infrastruktura v majetku obcí. Ministryně už kvůli tomu požádala hejtmany, aby zřídili skupiny na podporu cestovního ruchu. „Nechci nastavovat všechny podmínky shora, ráda bych získala informace zdola od starostů, jaké oni mají potřeby a následně tomu peníze, které zbudou, přizpůsobím,“ prozradila KarlaŠlechtová. Důvodem, proč Evropská komise s dotacemi do cestovního ruchu pro Českou republiku nepočítá, je podle ministryně to, že v minulých letech prostředky nevyužila. Karlovarský kraj je přitom oblastí cestovního ruchu tažený ze 40 procent.

Jak před časem řekl karlovarský primátor Petr Kulhánek, pro krajské město je toto rozhodnutí zásadní omezující faktor. Na druhou stranu však mají Karlovy Vary před ostatními velký náskok, a to díky památkám a chystanému zápisu na seznam UNESCO. Na záchranu kulturněhistorického dědictví by mohly získat přes půl miliardy korun. Opravy by se tak díky dotacím mohly dočkat Císařské lázně, Goethova rozhledna, Mlýnská kolonáda, střecha karlovarského divadla nebo Zámecká věž.

Kategorie:

Články