Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Dotace za 1,4 miliardy nabízí ...

Dotace za 1,4 miliardy nabízí ministerstvo pro místní rozvoj

18.11.2015: Pražský deník se dnes (18. 11. ) věnoval také národním dotacím MMR, které v příštím roce přinesou do krajů celkem 1, 4 miliardy korun.
Praha - Dotace v celkové výši 1,4 miliardy korun pošle příští rok do regionů v rámci národních programů Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Zatím začátkem listopadu vyhlásili výzvy za 900 milionů korun. Zbytek se chystají zveřejnit podle ministryně Karly Šlechtové začátkem příštího roku.

"Pro příští rok jsme vybojovali historicky vůbec nejvyšší částku na národní programy, kterou kdy naše ministerstvo mělo," řekla Karla Šlechtová. "Slíbila jsem, že peníze pošlu do regionů co nejdříve, aby všichni, kteří k tomu mají oprávnění, mohli podat žádost," dodala.
Ze zatím už vyhlášených devíti set milionů korun jde největší na bytovou politiku. Půjde celkem o pět set milionů. V rámci ní pošle MMR největší částku asi zhruba dvě stě milionů na výstavbu komunitních domů pro seniory. "Tady jsme měli převis poptávky zhruba tři sta dvacet procent," doplnila ministryně. Následuje podpora pečovatelských domů k bydlení osob v nepříznivé sociální situaci ve výši 130 milionů a podpora takzvaných startovacích bytů pro mladé rodiny ve výši 70 milionů korun. Vztahuje se na mladé lidi do 36 let, kteří pečují o dítě. Peníze mohou také lidé či organizace využívat na to, aby zlepšili bezbariérovost vstupů do domů. To se týká hlavně míst, kde nebydlí lidé, ale kam často spousta lidí dochází. Podle Šlechtové naopak klesá objem peněz na regeneraci sídlišť s minimálně 150 byty. "Pro příští rok počítám se 40 miliony, na rok 2017 ji už možná zruším úplně," řekla ministryně. Většina sídlišť v České republice už využila možnosti využít dotace na zateplení či opravy, proto poptávka klesá. MMR chce rovněž zlepšit zdraví lidí v bytech. Tady jde o opravu zastaralých trubek a stoupaček. Dotace je poskytována v maximální výši 20 tisíc korun na jednu bytovou jednotku. Domluvit se ale můžou všichni v celém bytovém domě, tudíž se olověné trubky vymění v celé budově a dotace se bude počítat podle počtu bytů.

Z dalších oblastí se chce MMR zaměřit na podporu cestovního ruchu a regionů. Šlechtová se chce zaměřit hlavně na infocentra, která prý dobře neprezentují. Chtějí například přispět na stojany na kola nebo na opravu či rovnou zbudování hygieny a toalet. "Je to něco podobného, jako když jsme naposled přispívali na opravu kapliček. Totiž jedná se o položku asi dvacet tisíc korun, ale samosprávy na tuto investici jen těžko hledají peníze. Takové dotace jim pomohou zlepšit pohled turistů na město. Po špatném zážitku se lidé jen málo vrací zpátky," upřesnila Šlechtová.
Začátkem příštího roku chce MMR vyhlásit výzvy především pro opravy místních komunikací ve výši až 150 milionů korun. "V operačních programech z EU na období 2014-2020 se už s místními komunikacemi nepočítá. Vzali jsme si je pod sebe, i když možná trochu suplujeme roli ministerstva dopravy nebo zemědělství," dodala Šlechtová. Pokud ministerstvo nabídne dotace na opravy silnic, slibuje si od toho ministryně, že zlepšení cest i do těžko přístupných vesniček pomůže i místnímu cestovnímu ruchu. Další novinkou, kterou plánuje ministerstvo příští rok, je demolice zchátralých bytových domů. "Vyhlášených 100 milionů bereme zatím spíše jako pilotní projekt. Potřeba je mnohem vyšší, podle našich odhadů až tři miliardy," řekla Šlechtová. Reaguje tak na praxi, kdy se stávalo, že chátrající objekty radnice zprivatizovaly. Jenže mnohde se o ně už nový majitel nestaral a samosprávy daný majetek vykupují zpátky a prodělávají na tom. Podmínky pro demoliční dotace bude velmi přesné. Ministerstvo bude chtít znát nový projekt, který zchátralý dům nahradí a bude fungovat ještě další tři roky. Může jít například o dětské hřiště nebo jiné věci, které mohou posloužit občanům.
Obce také mohou využít nového dotačního titulu na územní plány. Tato dotace může být poskytnuta obcím, které nemají žádný územní plán, nebo mají územní plán, jehož platnost skončí v prosinci roku 2020.

Kategorie:

Články