Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Chci jiné rakve i rubáše!

Chci jiné rakve i rubáše!

03.11.2015: Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová v článku deníku Blesk k chystané novele zákona o pohřebnictví.
PRAHA - Do boje za důstojnější odchod z tohoto světa se pustila ministryně Karla Šlechtová (38, za ANO). Impulzem byl pro ni pohřeb její babičky. „Musela jsem se i rozčílit,“ řekla k některým praktikám »funebráků«.

Babičku Šlechtová pochovala před nástupem na ministerstvo pro místní rozvoj. Protože v odpovědnosti jejího úřadu je i pohřebnictví, začala se tématem intenzivně zabývat.

Propadne dnem?

Třináct let zůstával zákon o pohřebnictví v původní podobě. Teď je téměř hotova jeho novela, která má přispět k důstojnější poslední cestě. A to i pro lidi, kteří nemají žádné příbuzné, zemřou bez peněz a jsou pohřbíváni na účet obce. „Jsem si vědoma, že se k novele povede ještě velká debata. Každému poslanci je ale jasné, že nikdo nechce být pohřben v papírové krabici,“ podotkla Šlechtová. Poukázala tím na fakt, že v současné době někteří nebožtíci neskončí ani »na prkně«, ale v rakvi z kartonu bez pevného dna. Nezřídka se pak stane, že tělo papírem propadne...

Dítě není odpad

Nejsilnější diskuzi zákonodárců ovšem ministryně očekává kolem možnosti pohřbít dítě zemřelé do 22. týdne před narozením, které je dnes do váhy 500 gramů a velikosti 25 centimetrů odpadem a také tak končí. „Většina žen, co jsem si zjišťovala, by si chtěla nenarozené dítě pohřbít. V novele to přesto nebude povinné, ženy budou mít možnost volby,“ uvedla ministryně s tím, že na osud nenarozených dětí - zda pohřbít či nikoli - by se nově měly dotazovat sestřičky. Novela zákona, kterou by vláda měla dostat k projednání příští léto, počítá také s přísnější kontrolou a vyššími postihy pro pohřební služby a krematoria. Dohlížet na praktiky »pohřebáků« by měly Česká obchodní inspekce i živnostenský úřad a hygiena.