Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Události: Peníze pro obce a města

Události: Peníze pro obce a města

15.08.2017: Rozhovor s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou.
V Událostech ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Jak, čím přesvědčit ministra financí, aby peníze přidal?

-Já jsem požádala ministra Pilného, abychom se spolu setkali, abychom probrali položku po položce MMR ČR.
Hodlám mu předložit převisy poptávky od obcí, měst, které na MMR evidujeme. Tento týden nám končí výzva na sportovní infrastrukturu, která je ve vlastnictví obcí. Dali jsme tam 100 mil. korun. Převis je 300 %.


-Nějaká alternativa, pokud peníze pro rozvoj obcí nebudou, nebo budou pokráceny?

-Od té doby, co jsem ve funkci, jsme navyšovali pomalu národní dotace na MMR ČR z 800 tisíc na 1,5 mld. Za poslední dva roky je poptávka na 3 - 4 mld. Dovolila jsem si požádat o 3 mld. na rok 2018. Dostali jsme 500 milionů korun. To není nic na místní komunikace, dětská hřiště, nejsou zde peníze na domy pro seniory. Nerada bych tyto projekty pozastavila. Byl by zde vylidňující venkov.

-V původním rozpočtu MMR na rok 2018 se navrhoval výrazný pokles o 11 miliard, byť jednání nejsou u konce, počítáte s tím, že příští rok bude míň peněz?

-My nemáme kde škrtat. Požadavky resortů jsou 15 mld., dostanete 4,6 mld.  Tak provoz je téměř škrtnutý. Musela bych propustit asi 90 % úředníků. Pak by dotace neměl kdo spravovat.

Celý pořad naleznete zde