Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Rodinným firmám musíme dát pravidla ...

Rodinným firmám musíme dát pravidla, lépe pak dosáhnou na peníze

13.12.2016: Hospodářské noviny se v dnešním vydání věnují rodinnému podnikání.
O rodinných firmách politici i podnikatelé rádi mluví, nikdo ale zatím nedokáže s určitostí říct, co vlastně rodinná firma je. Kolik členů rodiny v ní musí pracovat a jaké funkce v ní mají vykonávat.

To už se má brzy změnit. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR chce upravit zákon tak, aby jasně ukotvil, co jsou rodinné firmy a zemědělská hospodářství, a zároveň by je oddělil od jiného druhu byznysu. Díky tomu by pak tyto podniky mohly lépe čerpat finanční podporu z národních i evropských peněz. Asociaci se na svou stranu podařilo získat podporu tří ministerstev – financí, místního rozvoje i průmyslu a obchodu. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek na konferenci Rodinné firmy na rozcestí v pondělí přiznal, že současná sněmovna už zákon projednat nestihne. Konkrétní podobu bude podle něj řešit až nový parlament po podzimních volbách.

Ministr financí Andrej Babiš se zase v rodinných firmách snaží vidět inspiraci pro veřejnou správu. „Je potřeba firmy podporovat a dát lidem možnost volně podnikat. Stát by měl co nejméně zasahovat do podnikání, zjednodušit ho,“ popisuje Babiš.

O podpoře rodinných firem mluví také ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Rodinné podnikání má podle ní zásadní vliv na tuzemské hospodářství. „Stát by měl po vzoru dalších evropských zemí podporovat rodinné podnikání, které má na české hospodářství významný vliv,“ říká. Pro srovnání, zatímco v Německu se rodinné firmy podílejí na HDP zhruba 55 procenty, v Česku je to 30 procent. Pojem rodinná firma nemá ani v rámci Evropské unie jednotnou definici – každý stát si zákony a podporu pro rodinné podnikání upravuje po svém. Například poslanci na Slovensku zkusili velmi přesně pojmenovat rodinnou firmu a do zákona vložit, jak ji mimo jiné daňově zvýhodnit. Tamní zákonodárci však návrh shodili.
Speciální podporu mají rodinné podniky ve Švýcarsku, kde platí nižší daně než velké nadnárodní koncerny. „Ani Česko si z daňového pohledu nestojí špatně. Podnikatelé tu neplatí žádnou daň při předání firmy potomkům. Jinde v Evropě je tato daň poměrně vysoká,“ vysvětluje Jan Spáčil, advokát z kanceláře Ambruz & Dark Deloitte Legal. Ta s podnikatelskou asociací spolupracuje na podobě chystané novely. České právo dosud zná pouze rodinný závod podle nového občanského zákoníku. To však podle asociace nestačí. Rodinné podnikání by nově mělo zahrnovat tři základní formy – podnikání prostřednictvím obchodní společnosti, živnostenské podnikání a podnikání rodinných farem.

Lepšímu chápání rodinného byznysu by mělo pomoci i vzdělání. „O rodinných firmách se začíná v poslední době hodně mluvit. Začali jsme proto už před několika lety s výzkumem a letos i s výukou v této oblasti,“ uvádí prorektor pro mezinárodní vztahy Vysoké školy ekonomické a vedoucí Centra pro rodinné firmy na stejné škole Jiří Hnilica.

***

CO JE RODINNÉ PODNIKÁNÍ?

Rodinnou obchodní společností je taková firma, ve které členové rodiny vlastní nadpoloviční většinu a nejméně jeden z členů rodiny je členem statutárního orgánu.

Rodinná živnost je živnostenským podnikáním, na kterém se svojí prací nebo majetkem podílejí nejméně dva členové rodiny a nejméně jeden je držitelem živnostenského osvědčení.

Kategorie:

Články