Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Mediální reakce > Válka o NEN pokračuje – neúspěšné firmy ...

Válka o NEN pokračuje – neúspěšné firmy se znovu snaží o comeback. Tři jejich největší lži

19.12.2016: Soukromé společnosti mají obavy, že přijdou o byznys, za který pobírají miliony měsíčně z veřejných peněz. Není proto divu, že čím dál tím častěji mediálně ozývají.
Parlamentní listy včera převzaly ve svém Monitoru diskuzi dvou podnikatelů na téma Národního elektronického nástroje (NEN) -  Jana Hrádka z Tender Systems a Davida Horkého ze společnosti QCM.  V tzv. Debatním klubu oba podnikatelé kritizovali Ministerstvo pro místní rozvoj a elektronické tržiště NEN - nezmínili ale, že jsou oba ve střetu zájmů a bojují za své zájmy. Nejde jim tedy o zlepšení podnikatelského prostředí, ale jen o miliony, které by rádi získali z veřejných rozpočtů. Celkem jim bylo dohromady na e-tržištích od roku 2012 zaplaceno přes 120 milionů korun.
 
Obě společnosti svými mediálními výstupy bojují proti státu už dlouho - společnost Tender Systems například rozesílá nepravdivé e-maily o nezákonnosti NENu zadavatelům, čímž se vystavuje riziku právních kroků.  Společnost QCM používá svůj systém již přes 10 let, ale již neuvádí, že MMR bylo jedním z prvních uživatelů a společnost si tak systém testovala na MMR za peníze daňových poplatníků. 
 
Odpověď na 3 největší lži, které v zazněly v Debatním klubu:
 
1. Není pravda, že NEN nefunguje - NEN funguje, využívá se k zadávání i podle nového zákona o zadávání veřejných zakázek - v současné době zde jsou zahájené veřejné zakázky dle nové legislativy v objemu přes půl miliardy (k 30. 11. 2016). Není také pravda, že „NEN nikdo nechce“. Všechny materiály spojené s NEN byly vládě ČR předloženy BEZ ROZPORU a NEN je využíván nejen ministerstvy, ale i dalšími subjekty veřejné správy Vláda ČR projednala NEN dne 18. 1. 2016 v rámci svého usnesení č. 25/2016, jehož cílem je postupná konsolidace trhu elektronických nástrojů. Hlavním stavebním kamenem této konsolidace je právě NEN. 
 
2. Není pravda, že by podobné služby měly být pouze komerční - nové evropské směrnice ukládají postupnou povinnou elektronizaci veřejných zakázek. Chceme opravdu nutit všechny zadavatele, třeba i příležitostné, jako jsou starostové menších obcí, aby si pořizovali drahé komerční elektronické nástroje?
 
3. Není pravda, že NEN bude jediným nástrojem pro elektronizaci zakázek - budou umožněny výjimky z jeho využívání. Zadavatelé budou moci využívat jiný nástroj než NEN, pokud pro ně bude toto využívání ekonomicky výhodné.  Veškeré rozhodování o budoucím využívání NEN prochází připomínkovým řízením, jehož jsou účastni všichni významní zadavatelé. Jakékoliv rozhodnutí ohledně využívání NEN je tak rozhodnutím celé veřejné správy a nikoli pouze MMR. Kontakty pro média:
Veronika Vároši
Ředitelka odboru komunikace MMR
E-mail: veronika.varosi@mmr.cz