Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Mediální reakce > Reakce na reportáž TV Nova – Ceny v ...

Reakce na reportáž TV Nova – Ceny v kantýnách ministerstev

31.07.2013: Redaktorka Klára Brunclíková ve své reportáži napadající ceny stravování na ministerstvech mimo jiné uvedla, že na MMR ČR je možné koupit segedínský guláš s houskovým knedlíkem za 24 Kč. Fakta z této reportáže jsou však jednostranně zmanipulovaná.
Kantýna MMR ČR není financována za státního rozpočtu. Provozuje ji soukromá osoba, která má ve své nabídce sortiment za běžné tržní ceny. Uvedený segedínský guláš tak ve skutečnosti stojí 84,-Kč. K částce 24,-Kč redaktorka došla tím, že zaměstnanci mají v rámci poskytování závodního stravování, vycházejícího z ustanovení § 236 Zákoníku práce, stravenky, na které jim přispívá zaměstnavatel a Fond kulturních a sociálních potřeb.

Poskytování stravenek v žádném případě není zaměstnanecký benefit, týkající se pouze ministerstev. Stravenky jsou v mnoha společnostech považovány za běžný standard péče o zaměstnance. Zákoník práce přímo stanovuje, že zaměstnavatelé jsou povinni umožnit všem zaměstnancům ve všech směnách stravování a to i například prostřednictvím možného poskytování stravenek. Výše uvedené platí jak pro podnikatelské subjekty, tak i pro organizační složky státu a příspěvkové organizace.

Ministerští úředníci tedy nemají výhody, které by byly určeny pouze úzké skupině vyvolených. Je mnoho podnikatelských subjektů, které svým zaměstnancům poskytují stravenky, a to obvykle zdarma či se slevou, protože stát na stravování zaměstnanců včetně této formy poskytuje daňové výhody.