Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Mediální reakce > Reakce ministryně Jourové na slova ...

Reakce ministryně Jourové na slova hejtmana Haška „Nemám se za co omlouvat“

31.03.2014: Není mi jasné, proti čemu se pan hejtman Hašek zásadně ohrazuje, na který pořad se v neděli díval. V nedělní Partii jsem se naopak Regionálních operačních programů zastala a to doslova: Regionální operační programy vesměs fungují dobře a čerpají a mně je někdy trošku líto kolegů z regionů, že jaksi dostávají za uši za to, že dva nebo tři z těch programů měly problémy. Naopak jsem kritizovala ministerstvo financí, které to nemělo pevně v ruce, nemělo pod sebou auditory, kteří by hlídali Regionální operační programy. Auditoři, kteří to měli hlídat, byli zaměstnanci regionálních operačních programů. Řeč byla především o tzv. ROP Severozápad. Doporučila bych panu hejtmanovi podívat se znovu na záznam debaty, anebo si přečíst její přepis.
Nejsem si vědoma a zásadně odmítám, že bych používala lživou rétoriku a už vůbec ne Miroslava Kalouska a Petra Nečase. Posuzuji věc, tak jak byla, hledám řešení a myslím si, že si musíme dnes všichni odpustit hledání viníka. Je nutné se poučit z chyb, které máme zmapované a neopakovat je.
 
Pan hejtman Hašek mě vyzývá ke společným jednáním. Mohu ho ujistit, že jich bude několik. Tento týden konkrétně jednání Rady pro evropské fondy, kde budeme mluvit především o budoucím období. Co se týká dočerpání prostředků z Evropské unie, máme omezené možnosti a nemůžeme například převádět peníze z centrálních operačních programů do regionálních, kde by se jistě dalo ještě čerpat na praktické projekty obcí a krajů. Nemůžeme, protože programové období uplynulo.
 
Věra Jourová
ministryně pro místní rozvoj