Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Mediální reakce > Ministryně Jourová: Registr smluv podporuji

Ministryně Jourová: Registr smluv podporuji

16.06.2014: V článku „Registr smluv se odkládá. A tím i kontrola, jak hospodaří stát, kraje či města“, který včera publikoval zpravodajský server „ihned.cz“, se objevily některé mé citace vytržené z kontextu, které vytvářejí dojem, že jsem pro odklad zákona o registru smluv a současně se přikláním k názoru, že by z něj měla být vyjmuta sankce neplatnosti smlouvy při jejím nezveřejnění.
V článku „Registr smluv se odkládá    . A tím i kontrola, jak hospodaří stát, kraje či města“, který včera publikoval zpravodajský server „ihned.cz“, se objevily některé mé citace vytržené z kontextu, které vytvářejí dojem, že jsem pro odklad zákona o registru smluv a současně se přikláním k názoru, že by z něj měla být vyjmuta sankce neplatnosti smlouvy při jejím nezveřejnění.
 
Proti této interpretaci svých slov se musím důrazně ohradit. Zákon o registru smluv podporuji včetně sankce neplatnosti smlouvy v případě jejího nezveřejnění. Stojím si ale i za tím, že se jedná o hodně „tvrdý bič“, a proto je třeba dbát o to, aby zákon byl kvalitní, nepřipouštěl různé výklady a zbytečně nevnášel nejistotu do smluvních vztahů, které jsou uzavírány v dobré víře.  Jedná se o právní problémy, které jsou podle mě řešitelné v relativně krátké době.
 
I proto jsem přivítala iniciativu pana poslance Farského, který prostřednictvím pana premiéra oslovil vládu s výzvou, aby zpracovala k návrhu zákona komplexní pozměňovací návrh, který by odstraňoval  největší  nedostatky předkládaného zákona, a eliminoval tak možná rizika spojená s jeho přijetím v současné podobě. 
 
V Otázkách Václava Moravce jsem tuto neděli jasně uvedla, že zákon o povinném zveřejňování smluv hodlá koalice ve sněmovně prosadit během tohoto léta.  Osobně neznám žádný důvod, proč by nemělo být možné jej projednat tak, aby mohl platit od příštího roku.
 
Věra Jourová
ministryně pro místní rozvoj