Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Mediální reakce > Mediální reakce na zprávu ČTK o čerpání ...

Mediální reakce na zprávu ČTK o čerpání evropských fondů v krajích

06.03.2015: MMR se ostře ohrazuje proti dezinterpretaci, obsažené ve zprávě ČTK „Ministryně Šlechtová bude jednat s hejtmany o evropských fondech“, vydané dnes, 6. 03. 2015 ve 04:11 hod.
Citujeme: „Změna je reakcí na podvody, které přidělování dotací z evropských fondů v krajích v minulých letech provázelo. Minulý systém, kdy vedením krajů podléhaly nejen výběrové komise, ale i kontrolní orgány, opakovaně kritizovala Evropská komise. Chyby ve výběru vítězných projektů vedly k opakovaným "pokutám", některé regionální operační programy komise pozastavila.“

Hlavním důvodem vzniku jednoho Integrovaného regionálního operačního programu bylo sjednotit postupy administrace evropských projektů napříč kraji. Není tedy pravdou, že současný program má zajišťovat MMR proto, aby se zamezilo „podvodům, které přidělování dotací z evropských fondů v krajích v minulých letech provázelo,“ jak se ve zprávě píše.
V žádném případě nelze tuto změnu interpretovat jako důkaz podvodného jednání kohokoli v minulosti ani jako důvod, proč změna nastala.

Stěžejním zájmem MMR je účastnit se aktivně na využití evropských peněz v regionálních projektech, prohloubit spolupráci s jednotlivými kraji a pomoci jim v čerpání, nikoli je omezovat, jak zpráva naznačuje.

Kontakt pro média:
Ing. Veronika Vároši
Odbor komunikace
tel.: + 420 224 861  508, 734 360 704
e-mail: media@mmr.cz