Územní dimenze > Novinky > Česko v Bruselu na setkání Uhelné platformy

Česko v Bruselu na setkání Uhelné platformy

Česko v Bruselu na setkání Uhelné platformy

16.7.2018

Česko v Bruselu na setkání Uhelné platformy představilo RE:START a zkušenost s českou hospodářskou restrukturalizací

Ve dnech 12. a 13. července 2018 se uskutečnilo již druhé setkání Platformy pro transformaci uhelných regionů v Bruselu. Poprvé od spuštění Platformy zde vystoupili i zástupci českých uhelných regionů, kteří představili problémy, se kterými se potýkají strukturálně postižené kraje v Česku, a především naši strategii RE:START. Setkání Platformy se účastnilo široké spektrum zástupců institucí EU, národních vlád a úřadů, stejně jako neziskových organizací, těžařských firem či přímo zástupců konkrétních uhelných regionů v Evropě.

Cílem setkání Platformy bylo především sdílet strategie, které jednotlivé regiony zvolily k přechodu na ekonomiku méně nebo vůbec závislou na uhlí. Představeny byly příklady dobré praxe a také byly prezentovány prioritní projekty vybraných uhelných regionů. 
První část setkání byla věnována strategiím, které vybrané státy jako Německo, Rumunsko, Španělsko nebo Polsko připravily nebo připravují. Náměstek ministryně pro místní rozvoj David Koppitz v rámci této části představil českou schválenou strategii RE:START, která je v rámci strategií ostatních států ojedinělou ukázkou komplexního a cíleného přístupu k řešení problému transformace obsahující komplexní spektrum projektů, které řeší přímé i nepřímé dopady transformace ve strukturálně postižených regionech.  Příspěvek byl velkou inspirací pro ostatní státy, které často stojí na začátku a začínají své strategie vytvářet.

Druhá část setkání se zaměřila na konkrétní projekty v regionech prezentované v tematických skupinách. V sekci projektových laboratoří byly prezentovány prioritní projekty, na které by se chtěly státy ve spolupráci s Platformou v nejbližší budoucnosti zaměřit. Česko představilo 10 prioritních projektů ze všech tří dotčených krajů zaměřených na post-uhelnou ekonomiku a sociální transformaci a také transformaci energetického systému a kvalitu ovzduší. Představen byl např. plánovaný program resocializace rekultivovaných území po těžbě uhlí, jež cílí na navrácení lidských aktivit do těžbou postižené krajiny. Prezentován byl také projekt kariérního poradenství a celoživotního vzdělávání, který byl v krajích spuštěn, nebo také využití potenciálu geotermální energie jako alternativy za uhlí. Kromě těchto projektů byla jako příklad dobré praxe prezentována konverze areálu Dolních Vítkovic v Ostravě, jako ukázka dobré vize projektu a jeho provedení za přispění nejrůznějších aktérů.

Celé setkání Platformy bylo přínosné a pro české uhelné regiony velmi inspirativní, jak na úrovni strategické, tak i na úrovni konkrétních projektů. Účast na Platformě české účastníky utvrdila v tom, že nejsou jediní, kteří se snaží v strukturálně postižených regiony věci aktivně měnit, ale naopak mají partnery po celé Evropě, od nichž je možné se inspirovat a sdílet, jak dobrou praxi, tak i problémy, které transformace přináší a zároveň navazovat budoucí prospěšná partnerství.
Platformu spustila Evropská komise v prosinci 2017. Platforma je určená na pomoc členským státům a regionům ovlivněných těžbou uhlí při transformaci a zachování růstu a zaměstnanosti. Jejím cílem je usnadnit dialog o politických rámcích a financování úspěšné transformace a ekonomické diverzifikace těchto regionů a usnadnit rozvoj projektů a dlouhodobých strategiích zaměřených na transformaci a současné ekologické výzvy.