Jste zde: Úvodní strana > Inspirace, dobrá praxe a užitečné odkazy

Inspirace, dobrá praxe a užitečné odkazy

Zde naleznete užitečné odkazy, kontakty a informace
Inspiraci a znalosti mohou města čerpat zde:

Smart Cities and Communities    
 • Evropské inovační partnerství Smart Cities and Communities (EIP-SCC) spojuje dohromady města, průmysl a občany, aby zlepšovalo život ve městech skrze více udržitelné inovační řešení.
 • Zahrnuje aplikované inovace, lepší plánování, více participativní přístup, energetickou účinnost, lepší dopravní řešení, inteligentní užívání ICT atd.
 • Kombinuje ICT, energetický management a dopravní management -> inovativní řešení hlavních environmentálních, sociálních, zdravotních výzev, kterým čelí dnešní evropská města
 • Cílem partnerství je nacházení přenositelných řešení a naplňování cílů udržitelného rozvoje EU – 20/20/20 klimatické akční cíle, jedná se o snahu mj. redukovat  vysokou energetickou spotřebu, emise skleníkových plynů, špatnou kvalitu vzduchu a dopravní zácpy.
 • Cílem partnerství je překonat překážky, které brání přechodu na inteligentní města, spolufinancovat demonstrační projekty a pomáhat s koordinací stávajících iniciativ a projektů měst tím, že společně sdruží své zdroje.
 • Ambice vytvořit strategické partnerství mezi průmyslem a evropskými městy s cílem rozvíjet městské systémy a infrastruktury zítřka.
 • Partnerství vychází z Iniciativy inteligentních měst a obcí, která byla zahájena v roce 2011. Tato iniciativa se původně týkala pouze energie a měla rozpočet ve výši 81 milionů EUR, který se zvýšil na 365 milionů EUR a rozšířil se o odvětví dopravy a ICT se zahájením Partnerství v červenci 2012.
 • Z českých měst je v tomto partnerství zajopena Praha a Plzeň.
 • Praha je zapojena v projektu Triangulum     jako "follower city", spolu s Lipskem a městem Sabadell. Vlajkovými loděmi jsou města Manchester, Eindhovenu a Stavenger.
Smarter Together    
 • projekt EU
 • "lighthouse citie": Vídeň, Mnichov, Lyon
 • "follower cities": Benátky, Sofia, Santiago de Compostela
Eurocities    
EUKN    
 • Evropská síť znalostí městských záležitostí
 • ČR je členským státem
 • každoroční pořádání vzdělávacích akcí na odborné urbánní téma, tzv. Policy Labs 
 • sdílení dobré praxe, zkušeností a znalostí

Zapojení do dalších souvisejících aktivit:
OP Urbact III    
European Network of Living Labs    

Publikace "Praha – Vídeň: možnosti cesty k Smart city ve střední Evropě" - příklad města Vídně pro pražskou aglomeraci ke stažení zde:
    Praha – Vídeň: možnosti cesty k Smart city ve střední Evropě [PDF, 9.05MB]

Inspirujte se severským modelem udržitelných měst - What makes a sustainable city?    

Slovníček termínů pro Smart City:
    Invipo_Dictionary_CS [PDF, 420.33KB]

Příklday dobré praxe ze Smart City Expo World Congress 2017 Barcelona:
    Inspirace ze Smart City Expo World Congress Barcelona 2017 [PDF, 746.11KB]

Příklady měst s koncepčním, strategickým uchopením Smart Cities

 „Praha 3 se jako ambiciózní městská část rozhodla zavést Smart City (SC) koncept na svém území a využít tak potenciálu smart technologií pro svůj rozvoj a zlepšení životního prostředí občanů. V listopadu 2015 tak započala spolupráce s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov při ČVUT v Praze (UCEEB), jejímž cílem bylo vytvoření Smart City vize pro Prahu 3. Na jaře 2016 byl dokončen dokument „Praha 3 na cestě ke Smart City“. Jeho cílem je dát jasnou koncepční oporu budování chytrého města na Praze 3.“ (citace viz koncepce)
 
Ocenění v rámci soutěže Chytrá města pro budoucnost 2017 - odborná porota vybrala městskou část Praha 3 z přihlášených řešení jako vítěze kategorie MODEL SMART CITY městskou část Praha 3.
Brožura     Příklady dobré praxe [PDF, 457.04KB]nabízí příklady dobré praxe v několika oblastech ze zahraničních i čekých měst.

Máte - li také zpracovanou svou koncepci Smart Cities a chcete jí nabídnout ostatním městům k inspiraci a podělit se o svou dobrou praxi, napište nám proísm na jana.korytarova@mmr.cz